Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Filosofija>Platono ir Aristotelio teisingumo sampratos

Platono ir Aristotelio teisingumo sampratos

  
 
 
12345678910111213141516171819202122
Aprašymas

Įvadas. Tikroji ir netikroji būtybė. Platonas. Teisingumas dialoge "Valstybė". Teisingumas ir valstybė. Teisingumas ir įstatymai. Teisingumas žmoguje. Aristotelis. Teisingumas Aristotelio "Politikoje". Valstybės valdymas. Teisingumo svarba. Bendrasis teisingumas. Mainų teisingumas. Padalijimo teisingumas. Išvados. Klasikinė antikos filosofija - Platonas ir Aristotelis. Teisingumo supratimas lyginant Platoną su Aristoteliu.

Ištrauka

"Filosofija" – graikų kilmės žodis apytikriai reiškia išminties meilę, tad filosofą galėtume vadinti išminties bičiuliu, (philos - bičiulis, sophia – išmintis).
Bet kokios žmonių egzistencijos, vadinasi, bet kokios istorijos pirmoji prielaida yra ta, kad galima būtų "daryti istoriją" žmonės turi turėti galimybę gyventi. O gyvenimui pirmiausia reikia maisto, drabužių, būsto ir kitų daiktų. Vadinasi, pirmas istorinis veiksmas yra priemonių gamyba, kurios patenkina tuos poreikius, paties materialaus gyvenimo gamyba. Tai yra toks istorinis veiksmas, tokia bet kokios istorijos pagrindinė sąlyga.
Pirmieji filosofai Graikijoje vadinami "natūrfilosofais", nes jiems labiausiai rūpėjo gamta ir gamtos reiškiniai. Filosofai savo akimis matė, kaip gamtoje vyksta nuolatinis kitimas. Tačiau kodėl toks kitimas įmanomas? Kaip kas nors gali nustoti būti materija ir tapti kuo nors kitu – pavyzdžiui, gyvybė?
Filosofijos suklestėjimas Graikijoje nebuvo atsitiktinis: tam buvo palankios ypatingos šio krašto sąlygos. Skurdi žemė, be to, jūrų atskirta nuo kitų kraštų, netraukė svetimšalių ir ilgai saugojo nuo karų negandų; tačiau tai skatino kolonizaciją ir vertė graikus bendrauti su kitų kraštų kultūra.
Pirmasis filosofijos laikotarpis iš esmės buvo parengiamasis, ir jo išvados buvo tik laikinos. To meto filosofinės pažiūros, pvz., kad pasaulis susidaro iš vandens arba iš keturių stichijų, kad suvokimas susidaro daiktų atvaizdams prasiskverbus į mūsų jutimo organus, iš esmės buvo klaidingos; tačiau jos vertingos tuo, kad pramynė kelią vėlesnėms tiesoms.
Tuo laikotarpiu beveik viskas buvo ginčytina ir diskutuotina. Dabartinės kritikos požiūriu jos yra dažnai prieštaringos ir dėl to ne visada tikėtinos; nemaža jų dalis yra pramanytos ir prikurtos. Todėl kai kurie to meto filosofai atrodo kaip mitinės būtybės.
Šis laikotarpis yra reikšmingas ne tiek savo teorijomis, kiek sudarytomis sąvokomis (pvz., būtis, gamta, pradas, dvasia, atomas), kuriomis operavo vėlesniais laikotarpiais sukurtos teorijos.
Griežtai sistemiškas filosofijos suskirstymas pats būtų filosofijos problema ir suponuotų filosofijos sistemą. Todėl žemiau pateikiamoje apžvalgoje apsiribojome nors ir netiksliu, bet naudingu ir įprastu filosofijos suskirstymu į pagrindines disciplinas: ...

Rašto darbo duomenys
DalykasFilosofijos referatas
KategorijaFilosofija
TipasReferatai
Apimtis21 puslapis 
Literatūros šaltiniai11
Dydis41.12 KB
AutoriusJan
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2010 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasN. Bytautienė
Švietimo institucijaKlaipėdos valstybinė kolegija
FakultetasTechnologijų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Platono ir Aristotelio teisingumo sampratos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 21 puslapis 
  • Klaipėdos valstybinė kolegija / 1 Klasė/kursas
  • N. Bytautienė
  • 2010 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą